Téma: OOC

9. listopadu 2012 v 21:11 | Smajli |  Úvahy

Ano, po delší době jsem se dostala ke spáchání dalšího příšerného "myslitelského" článku. Nudnost zaručena, doporučuje se číst pouze těm, kterým nevadí autorské názory Smajli a kteří chtějí lépe pochopit její povídky a náhled na některé věci.

Tákže, dnes se chci zabývat tématikou OOC, tedy jevu, který se beze zkratky nazývá "out of character". Jistě všichni víte, co to znamená, ale jen tak pro jistotu, z anglického názvu vyplývá, že se jedná o jakýsi jev, typický pro fanfikce, kdy se dané postavy chovají jinak, než by odpovídalo jejich "charakteru" v originální manze či anime, či odkud ty lidi berete. Kdysi jsem někde četla krásnou zcela typickou ukázku narutovského OOC, která vypadala asi takto:

(souboj, Sakura je zraněna)
Sasuke: "Sakuro, není ti nic?"
Naruto: "Sasuke, přestaň se zajímat o kraviny a koukej se soustředit!"

Což je samozřejmě přemrštěné OOC, ale pro pochopení významu je to velmi názorné.


OOC vládne světu!

OOC je pravděpodobně nejrozšířenějším jevem ve fanfikcích, se kterým se můžete setkat. Dopouští se ho takřka každý autor, i když samozřejmě existují výjimky, které mají můj hluboký respekt a obdiv. Důvody jsou samozřejmě zcela jasné - my všichni si můžeme velmi zamilovat postavy a charaktery knížek/mang/povídek, které čteme. Jenže každý člověk na světě má přece jenom trošičku jinou představu o svém ideálu. A proto se autoři nejčastěji uchylují k OOC, aby si "domodelovali" své oblíbené hrdiny podle svého vlastního ideálu. Myslím, že ten, kdo tvrdí, že ho jeho zamilovaný charakter nikdy v ničem nezklamal, že nikdy nenarazil na část, kde si přál, aby se ten dotyčný choval malinko jinak nebo řekl třeba něco jiného, ten, kdo tvrdí, že se svojí oblíbenou postavou vždycky bezmezně a ve všem souhlasil a nikdy nenašel na dotyčném žádnou chybu, podle mě lže. Domnívám se, že "ideální" postavy, které budou přesně podle všech našich představ, si musíme vytvořit my sami. A právě jedním z těch způsobů, jak dosáhnout idealizace našich oblíbených postav, je OOC. Většina autorů se OOC dopouští možná neúmyslně, podle mě je to automatický sklon skoro všech spisovatelů fanfikcí. A někteří si zase svojí tendenci pozměňovat postavám charaktery uvědomují a buď se snaží toho vyvarovat, nebo podle mě častěji v tom pokračují, protože je to prostě pro ně takhle lepší.
Zřejmě dost typickým příkladem jsou yaoi fanfikce. V drtivé většině případů je totiž samotný fakt, že vezmete dvě mužské postavy, které jsou heterosexuální nebo o jejich sexuální orientaci nic nevíte, už sám o sobě OOC. A možná že obecně jsou všechny fanfikce svým způsobem OOC, protože v nich dané postavy dělají věci, u kterých (pokud jste teda předtím nehovořili s autory těch postav) vlastně nevíte, jak by ty postavy "ve skutečnosti" reagovaly, protože v oficiální knize/manze/povídce ty situace nikdy nenastaly. Můžete se pouze domýšlet, co by ty charaktery asi udělaly. Ale to už jdu ve svých úvahách hodně hluboko. Takže zkrátka… OOC vládne světu!

Hranice OOC

Allecto: "Myslím, že jsi z toho Gaary udělala až moc velkýho grázla. I OOC má své meze."
Smajli: "Pleteš se. OOC nemá meze."

Znovu zde opakuji svůj názor z předchozí uchihacestní rozsáhlé úvahy - OOC ve skutečnosti žádné hranice nemá. Když pomineme fakt, že fanfikce jsou v postatě tak trošičku na hranici zákona (autorská práva, duševní vlastnictví…), je vlastně v tomto typu povídek všechno dovoleno. Lidská fantazie je bez omezení a existuje svoboda umění (aspoň v tomhle státě díkybohu ano). Takže autorům se vlastně nekladou meze, které nemůžou, nesmí překročit. Tyto pomyslné hranice má každý nastavený zcela individuálně a asi hodně souvisí s oblíbeností jednotlivých postav. Pro mě je zcela typickou hranicí OOC pár SasuIta, který se mi osobně nelíbí a považuji jej za nesmyslný. Pokud bych někdy měla číst SasuIta, tak snad jedině v případě, že by toto "prohození rolí" mělo nějaký dost dobře uvěřitelný a hlubší smysl, který by mě přesvědčil o tom, že to takhle má být, ale ani pak bych tu povídku nemohla zřejmě považovat za svoji oblíbenou. Naopak jsem si dost jistá tím, že kdybych v nějaké povídce četla dejme tomu o Kibovi, který by neměl rád psy, což je asi tak stejně velký nesmysl, pravděpodobně bych s tím neměla takový problém jako se SasuIta. Asi bych si řekla, že je to blbost, ale nevadilo by mi to, protože Kiba nepatří mezi moje narutovské favority a nikdy nepatřil, ačkoliv je to samozřejmě velmi zajímavá a plnohodnotná postava. Ostatně, všechny postavy v narutovi jsou. Třetím příkladem mých hranic OOC je Gaara, o kterém se právě zmiňoval Allecto, protože toho od začátku shippuudenu nemám ráda, proto v mých povídkách převzal jakousi úlohu padoucha, která mu mnou byla samozřejmě velmi nespravedlivě přiřknutá, kterou si nezaslouží a se kterou se někteří z vás špatně smiřují. Jenže OOC se neřídí podle toho, co chtějí ostatní. OOC je čistě individuální a osobní záležitost. Co chcete, to napíšete, není žádné pravidlo, které by vám určovalo "tohle smíš napsat a tohle ne". Každý se řídíme podle svých vlastních hranic.

Jak to mohl/a napsat?!

Abych trošku navázala na předchozí část… Jak jsem napsala, každý má své meze OOC, za které nejde. A protože ty meze jsou u každého různé, málokdy se nějakému autorovi povede napsat povídku, která by byla naprosto v souladu s očekáváním čtenářů. Jednoduchá stará dobrá pravda - nikdy se nemůžete zavděčit všem, to je prostě nemožné. Já mám několik svých oblíbených autorů fanfikcí, kterých si vážím a líbí se mi jejich tvorba, přesto se mi ještě nestalo, abych u každé povídky nenarazila na minimálně jednu drobnost, něco, co některá postava udělá nebo třeba jen nějakou větu z dialogu, která mi tam trošku nesedí, protože není úplně v souladu s mými hranicemi OOC. A samozřejmě to v žádném případě neznamená, že je to špatně. Jsem si dost jistá tím, že všichni z vás máte úplně ten samý problém u mých povídek. A vlastně je to naopak dobře, že všichni lidé nejsou stejní, že máme na dané postavy rozdílné názory, které se mohou lišit jen v detailech nebo naopak mohou být diametrálně jiné. Jde o to poznat sám sebe a vědět, jaké máte hranice vy. Já v tom mám například hodně jasno a řeším to poměrně dost snadno - odmítám číst věci, které překračují moje OOC meze, protože u některých postav se mě zkrátka dost citelně dotýká, jakým způsobem mohou být interpretovány. Což někteří mylně považují za projev nadnesenosti, kterým hodnotím jejich díla jako "méněcenná", což je samozřejmě nesmysl. Každý autor si může psát podle své libosti a já nikomu neupírám možnost psát třeba SasuIta. Ale nebudu to číst, protože to prostě není můj šálek čaje. Neříkám tím ale, že se mi nelíbí to, jak ten dotyčný píše, nýbrž to, o čem píše. A to je podstatný rozdíl.

Smajli a OOC

Doteď byl tenhle článek dost osobní, ale teď bude ještě víc. Já sama píšu hodně OOC. Tak nějak už to patří k mé tvorbě, vlastně si nevzpomínám, že bych někdy napsala něco, co by nebylo OOC, i když pokusy byly. Kromě toho jednoho důvodu, který už jsem uvedla v první sekci této úvahy, mám ještě další "důvody", proč jsou moje povídky OOC a týká se to samozřejmě hlavně Uchihů.

Sasuke
Nebudu tady zas a znovu opakovat důvody, proč mám ráda Sasukeho z mangy, místo toho vám prozradím možná překvapivou věc - přestože jsem si jeho postavu do značné míry idealizovala, ve skrytu duše samozřejmě moc dobře vím, že Sasuke není úplně dokonalý. Nikdo není (a on teda rozhodně ne =D). Takže, jak jsem řekla, jedním z důvodů, proč je Sasuke v mých povídkách OOC, je snaha ho více idealizovat, odstranit některé jeho vyloženě negativní vlastnosti a přidat pozitivní, ačkoliv jeho postavu z anime samozřejmě miluju.
Další důvod je ale úplně jiný - v některých náznacích Sasukemu vtiskuji svoji vlastní povahu. Neříkám že vždycky a neříkám že zcela. Projevuje se to hlavně ve věcech, které má rád, nebo které rád dělá. Jídla, vůně, roční období, které má rád, jsou víceméně totožné s mými. Sasuke rád čte, protože já ráda čtu. Ze stejného důvodu je humanitně zaměřený, poslouchá Linkin Park, je tvrdohlavý, nesnáší matiku a fyziku. Nedělám to ani tak proto, že bych se chtěla se Sasukem ztotožňovat, přizpůsobuji ho sobě hlavně proto, že se mi pak o něm líp píše. Tím, že mu předávám svoje vlastní pocity a zájmy, se snažím, aby jeho postava byla více uvěřitelná, aby se choval víc přirozeně, tak, aby nebyl jenom "Bůh", ale především "člověk".
Třetí příčina Sasukeho OOC je, že kromě svých vlastních povahových rysů mu dávám ještě povahové rysy, které sama nemám, ale chtěla bych mít. Vlastně by se dalo zcela jednoduše říct, že Sasuke v mých povídkách je osoba, kterou bych chtěla být, kdybych mohla sama sebe stvořit. Proto je Sasuke třeba nadaný na sport a pohyb, protože já tenhle talent zcela postrádám. Proto se Sasuke dokáže bavit ve společnosti a dokáže se v ní chovat, jelikož moje sociální schopnosti trošku… no… pokulhávají =D Také umí zpívat a hrát na kytaru. Cool.
Nejsem ale až taková velká idealistka, proto, i když si to někteří z vás nemyslí, mívá Sasuke v povídkách i některé negativní vlastnosti, ale jenom ty, které považuji za celkem… jak to říct… sympaticky negativní, totiž že to není až taková tragédie. Už jednou jsem zmínila, že je Sasuke dost tvrdohlavý (a věřte mi, s touhle vlastností se žije špatně T_T), občas náladový. Je temperamentnější než Itachi (i když méně temperamentní než Naruto) a někdy jedná svéhlavě v náhlém popudu (což je asi z mé strany úplně největší OOC oproti manze). Bývá netrpělivý a (jak mu Itachi neustále připomíná) trochu lehkomyslný, i když ne nezodpovědný. Taky má dost velkou hrdost, což je mimochodem důvod, proč se během rejpů nikdy nepodvolí =D Občas je kousavý, sarkastický, drzý a v ojedinělých případech (viz Skryté city 1. a 2. kapitola) pěkně protivný ("spratek jeden" =D).

Je pravda, že bych neměla soudit něco, o čem ještě nic moc nevím, ale pro mě je třeba v rámci Sasukeho ten nově připravovaný film "Road to ninja" hodně OOC. Nebo teda… myslím si to na základě traileru, který jsem viděla. Sasuke bývá malinko frajírek i v mých fanfikcích, ale tohle je trošku moc. A kromě toho… SasuSaku?! Why?! T_T (Kishimoto: Let´s play a game ]:->) Ale zase je to jen můj osobní názor, někomu třeba tenhle Sasuke může vyhovovat víc.

Itachi
Protože mám ráda i Itachiho postavu, bývá i Itachi hodně OOC, i když asi ne tak výrazně jako Sasuke (kromě případů badassového Itachiho). Itachi pro mě většinou představuje vizi, jak by měl dle mého gusta vypadat ideální partner. Itachi je ochránce, má neuvěřitelně silné sklony Sasukeho bránit, Itachi je někdo, o koho se Sasuke může vždycky opřít, u koho vždycky najde pochopení a bezpečí. Je umírněnější než Sasuke, zodpovědnější, praktičtější a výborně se s ním žije - na rozdíl od Sasukeho umí vařit, není sice žádný kutil, ale celkem se vyzná v opravách různých věcí, umí perfektně řídit a ekonomicky hospodařit. Nedělají mu problém domácí práce. Je možná ještě o něco diplomatičtější než Sasuke a taky klidnější.
Je hodně citlivý a v souvislosti s tím jsem si všimla jednoho svého velmi zajímavého fenoménu, který jste možná také zaznamenali a který mě udivil, když jsem si ho uvědomila - zatímco Sasuke bývá v mých povídkách častěji obětí fyzického násilí (rejpy), Itachiho bolest bývá naopak psychická. Teda, ne že bych Sasukeho také nevystavovala psychickému utrpení, ale u toho Itachiho je to výraznější. Když jsem se nad tím zamyslela, souvisí to asi hlavně s jejich postavami v mangách. Protože zatímco Sasuke si prošel celou škálou tělesných zranění od bodání jehel (Haku) přes zlomené ruce až k vytrhávání očí, Itachiho mučení bylo čistě mentálního rázu. Takže Itachi bývá ten, kdo v mých povídkách trpí nejhoršími výčitkami svědomí a dostává se do etických konfliktů, Itachi prožívá bolest ve své hlavě a ve svých myšlenkách, zato Sasukemu vždy někdo natrhne zadek. Což je možná zvláštní, ale zjistila jsem, že jsem si na to tak zvykla, že mě teď docela dráždí číst třeba o tom, že někdo rejpne Itachiho, protože pro mě je to tak jako… nevím, nepatřičné. Prostě OOC hranice =D
A pak je tady ještě jedna věc v Itachiho OOC, která už vám všem musí lézt na nervy - povolání. Protože Itachi je doktor. Skoro vždycky. Ani si nejsem jistá, jak jsem se k tomu vlastně dopracovala. Myslím, že ze začátku to mělo úplně praktické důvody, když jsem potřebovala najít v alternativním vesmíru zaměstnání pro Fugaka a Mikoto, které by hodně vydělávalo a bylo dostatečně prestižní. Takže volba byla poměrně jednoduchá - lékaři. A protože Itachi na rozdíl od Sasukeho bývá "ten poslušný syn", které jde ve stopách svých rodičů, samozřejmě to dopadlo i na něj. Jenže pak se ukázalo, že se mi vlastně představa Itachiho-doktora líbí z více důvodů. Hlavně si myslím, že to k němu absolutně sedí - zodpovědné a náročné povolání, které vyžaduje přesnost, inteligenci, trpělivost, zručnost a je dobře placené. Kromě toho se mi taky líbí možnost vytvářet situace, ve kterých bude Itachi léčit nemocného nebo zraněného Sasukeho (a teď fakt nemyslím jen… ehm… jehlu a nit, i když v rejpech to má pak hodně praktické využití). Tudíž pro mě už bude asi navždycky Itachi MUDr., deal with it =D

O badass Itachim už se nezmiňuji, protože si myslím, že vše podstatné z mé strany již bylo řečeno v předchozí úvaze. Dtto. Madara ;)

Naruto
Poslední postavou, o které se v souvislosti s OOC zmíním, je náš známý blonďáček. Možná proto, že ze všech "hlavních" postav, které v povídkách používám, bývá (snad) nejméně OOC. Nebo aspoň od té doby, co jsem najela na uchihacesty. Snažím se ho nechávat typicky optimistickým a veselým, možná trochu naivním a částečně… takovým trochu ňoumou. Tedy Narutem, kterého jsem měla ráda a který mi připadal sympatický a kterého Kishimoto v poslední době ničí. Naruto je podle mě rozený uke, proto mi přijde například víc OOC NaruSasu než SasuNaru. Je malinko potřeštěný a chaotický, ale má ryzí charakter a je to prostě takový dobrák, ve všech případech Sasukeho nejlepší přítel. Moc mu to nejde ve škole, zato je úžasně společenský a nezkazí žádnou legraci.To by bylo…

Paráda. Zase jsem zabila dvě a půl hodiny pokusem o vyjádření složitých myšlenkových pochodů a když si to tak po sobě čtu, docházím k názoru, že jsem se vlastně ani moc nesnažila o objektivitu. Nu což, úvahy vlastně objektivní moc nebývají, to znamená, že někdo má na věci třeba odlišný pohled. A to by mě docela zajímalo. Takže pokud se tu našel někdo, kdo se tou lavinou prokousal, teď je řada na vás. Co vy a OOC? Myslíte si, že byste dokázali psát beze změny charakterů? A jaké jsou vaše důvody, proč píšete OOC? Jak si upravujete svoje oblíbené postavy? Máte nějaké oblíbené vzorce, které jim pokaždé přiřazujete?

P.S.: Příště bude asi úvaha o komentářích, těšte se =D

 


Komentáře

1 Allecto Allecto | Web | 10. listopadu 2012 v 14:44 | Reagovat

Pěkný no, ale nemusela bys tuhle část našeho rozhovoru používat vždycky když se zamyslíš :D

2 Jolly the Sad Jolly the Sad | Web | 10. listopadu 2012 v 17:42 | Reagovat

to je oroxicht na tom posledním obrázku?! *chcípla smíchy nad tou šílenou ironií a vzápětí se roztekla* uke hadra.
hmm, OOC. Já píšu ooc určitě bo no.. píšu RPS nalidi, který v životě neuvidím, heh :D
ale u naruťáckých povídek (ty čtyři no xD) jsem se snažila z jejich charakterů něco málo zachovat.. no nevím, či se mi to povedlo :D

3 Tara Tara | Web | 12. listopadu 2012 v 19:47 | Reagovat

Co se týče OCC tak to už nepíšu, dříve jsme psala,ale nějako mě to přešlo:) už si ani nepamatuji, jaké ty postavy byly podle mě x)Naruto povídky jsem taky psala, ale charaktery tam podle mě zůstaly zachované.

jinak k Itachimu si už nedokážu představit jiné povolání než doktor :D on s en aněj pro stě hodí :) a tvůj Sasuke mi taky sedl :) prostě tvoje OCC se mi líbí :)

4 Aki-chan Aki-chan | 12. listopadu 2012 v 23:20 | Reagovat

Bez ooc by to asi ani nešlo. Pretože ak vyhľadávaš poviedky, znamená to, že ťa tá postava zaujala natoľko, že chceš viac. A ked chceš viac, máš konkrétnu predstavu, ako by to malo vyzrať. A už tá predstava je ooc. Je už len na čitateľovy, či mu príbeh príde až príliš ooc, alebo nie. Ale je to presne ako vravíš...ooc medze nemá. (ak sa nejedná o Sasukeho silne snažiaceho sa aplikovať čiernu ceruzku na oči však? :D )
Btw...celkom by ma zaujímal tvoj názor na OC postavy. V poslednej dobe som sa kvôli nedostatku poviedok na istý pár musela uchýliť k tejto možnosti, a zistila som, že to nie je až také zlé, ako som si myslela. Málokto im však dáva šancu...

5 Smajli (admin) Smajli (admin) | Web | 13. listopadu 2012 v 14:58 | Reagovat

[4]: O tom už jsem tu jednou mluvila ;) http://naruto-by-smajli.blog.cz/1203/vymira-narutacke-yaoi ... můj názor se od té doby nezměnil.

6 Verča Verča | Web | 14. listopadu 2012 v 18:11 | Reagovat

a zase jsem chytřejší:-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama